Až ma pomyselne myklo, keď JanaS. (to je jedna fakt skvelá markeťáčka z moravských kopaníc) spomenula citát od Dana Loca: „Vaše príjmy presne kopírujú vašu komfortnú zónu“. Lebo ono to tak je.
O komfortnej zóne a vystupovaní z nej nájdete na internete hafo článkov. Máloktorý však ide do hĺbky. Skoro žiaden nehovorí o tom, čo vám ten výstup z komfortu reálne prinesie.
Čo konkrétne vám, neviem. Ale viem, čo priniesol mne.
Aké to bolo v zóne komfortu
Roky naozaj zaujímavá práca v marketingu na manažérskej pozícii, relatívne dobrý plat nad slovenským priemerom. Každý deň tá istá cesta do práce, žiadne možnosti rastu, žiadne perspektívne zvýšenie platu. Relatívna stabilita.
Hovela som si v zóne komfortu a tomu zodpovedali nielen príjmy, ale aj mentálne nastavenie.
Prvý skok
Stabilita komfortu pominula. Zostala som bez práce (vraj nerešpektujem autority – hej, celá ja ;)) a mala som dve možnosti. Buď budem hľadať návrat do zóny komfortu a opäť sa zamestnám alebo konečne počúvnem svoj vnútorný hlas, ktorý som posledné roky statočne ignorovala a začnem sa realizovať na vlastnom piesočku.
Okolnosti, osud a vesmír sa spojili a ja som skočila.
Bála som sa? Jasné. Boli začiatky ťažké? Boli
Toto obdobie sa dá charakterizovať ako neistota prešpikovaná svetlými okamžikmi.
Skvelé výsledky klientov. Ich spokojnosť a následné odporúčanie.
Nečakaná podpora môjho otca. U nás sa totiž podnikanie nenosilo. Z detstva som mala zakódované vzorce, že podnikatelia kradnú, klamú, sú to obyčajní darmožráči. No a tato mi v tomto období povedal, že mi strašne drží palce. Že on sa na to nikdy neodhodlal, lebo stavil na istoty a dnes to ľutuje. To bola pre mňa veľká vec.
Druhý skok
Prvý polrok podnikania sa blížil ku koncu a tým aj moje ultimátum od muža, ktorý zatiaľ ťahal domácnosť. Mala som sa rozhodnúť, či pôjdem naspať do zamestnania alebo sa naplno ponorím do biznis vôd a začnem plnohodnotne prispievať do rodinnej kasy.
Podnikanie ma už celkom fajn uživilo, dostala som sa na predošlý príjem. Ale stále mi chýbala istota, či aj ďalší mesiac bude rovnako dobrý, či budem mať dosť zákaziek. Keď ma pri pomyslení na klasické zamestnanie rozbolel žalúdok, rozhodnutie bolo jasné. Zostávam. Nájdem spôsoby, stratégie, zamakám viac.
A naozaj, ten tlak, ktorý som cítila, k rýchlejšiemu výrazne pomohol.
Tretí skok
Podnikanie zabehnuté, objednávky mám na 2-3 mesiace dopredu, wow! Ale stále to nie je ono. Robím pod cenu – v porovnaní s konkurenciou, vzhľadom na výsledky klientov, dlhoročné know-how, investície do vzdelávania v podobe času aj peňazí.
Zvyšujem ceny, hoci sa neskutočne obávam následkov. A čo strašné sa stalo? Nič. Prečistila sa klientela, odpadli slabé články a príjem sa výrazne zvýšil. S ním sa zvýšila aj hodnota, ktorú poskytujem klientom. Lebo si ju viac vážia, vedia ju reálne využiť a vďaka tomu majú lepšie výsledky.
Zásadná zmena myslenia
Počas tohto procesu som prišla na to, že limity neexistujú. Jediným limitom je moja hlava. Ja sa rozhodujem, kam chcem smerovať svoj biznis, koľko chcem zarábať, akú stratégiu zvolím. Ja som zodpovedná za môj život, šťastie, úspech, či neúspech. Ja som tvorcom svojho života.
Ak by som nevykročila z tej mojej pomyselnej bubliny komfortu, nikdy by som nezačala úspešne podnikať. Ak by som sa vzdala pri prvých prekážkach, dnes by som sa pri citáte Dana Loca len pohŕdavo uškrnula a nechápala, o čom točí.
Verím, že nastavenie mysle je kľúčom k úspešnému podnikaniu. Môžete v ňom naplno využívať svoje silné stránky, intuíciu, byť sama sebou. Toto dá vašej značke pevný základ, ktorý rozviniete správnou biznis stratégiou a praktickými krokmi. A presne s tým vám môžeme pomôcť v LA Schola. Ak si nás chcete predtým trošu viac oťuknúť pridajte sa do našej uzatvorenej FB skupiny TU.
A ja sa zatiaľ idem pripravovať na ďalší skok.